Hafıza Teknikleri | Ortadoğulular Kurs Merkezleri

Hafıza Teknikleri

Ortadoğulular Kurs Merkezleri Hafıza Teknikleri

24.01.2019       650      


Hafıza Teknikleri

Hafıza Teknikleri

Bugün sizlere hafıza nedir, hafıza teknikleri nelerdir, hafızamızın belirli bir sınırı var mıdır, bunlardan bahsetmeye çalışacağım. Hafıza yani bir diğer adıyla da bellek doğduğumuz andan yaşamımızın sonuna kadar kullandığımız bir alandır. Konularımız, yakılarımız hatta anne ve babamız, kardeşimiz, çocuklarımız yani kısaca herkes ve her şey hafızada saklanır. Hatırlayalım küçük çocuklar daha doğduklarında herkese yabancı olarak bakmaktadırlar. Zamanlar göre göre kişileri hafızalarına attıkları için artık o kişileri tanıyor hale gelirler. Hafızamızın özelliklede uzun süreli hafıza/ belleğimizin bir sınırı yoktur. İçerisine sonsuz bilgi alabilir ve bunu uzun yıllar saklayabilir. Özellikle de çocukların bilgiye aç oldukları ve her şeyi merak ederek öğrenmeye çalıştıkları belirli yaş aralıklarında bu bilgiler hızlı ve kalıcı şekilde çocukların hafızalarına yerleşmektedir. Araba ile yolda giderken tabelalara baktığımızda anlık bir durum dahi olsa sonrasında o tabelada yazanları hatırlamamız bu yazıları hafıza attığımızı göstermektedir. Ya da bir yeri gezmeye gittiğimizde aradan yıllar geçmesine karşın o yerleri sanki yeni gidip gezmiş gibi hatırlıyor isek hafızamıza bu yerleri attığımızı gösterir. Ancak bazen istesek ya da kendimiz zorlasak dahi bu yerleri hatırlayamayız. Bu durumlarda belirli travmalar yaşamış olabiliriz. Yani hafızaya attığımız bilgilerde kaybol ancak şu şekillerde olabilir: sert bir darbe aldığımızda, uzun yıllar o bilgiyi kullanmadığımızda ya da yerine benzer bir bilgi eklediğimize karışabilir ve bilgiler gelmeyebilir. Ancak kayıt altına alınan bir bilgi hafızada kolay kolay kaybolmaz. Hafızamızı yani belleğimizi geliştirmek, bilgileri istediğimiz zaman daha kolay bir şekilde tekrar çağırmak ve bilgileri tek seferde kalıcı olarak uzun süreli hafıza atmak için bazı hafıza teknikleri kullanılmaktadır.

 Ben sizlere bugün zihin egzersizi yaparak hafızayı nasıl geliştireceğimizden bahsedeceğim. En iyi hafızada kalan ve uzun süreli belleğe daha kolay geçiş sağlayan simgeler görsel olan simgelerdir. Yani bir yeri bir kez gezdiğinizde o alanları hatırlamanız o yerin ismini bir kez gördüğünüz de hatırlamanızdan daha kolaydır. Kişilerin bir çoğunda görsel hafıza daha çok gelişmiştir. Zihin egzersizleri ile hafızamızı geliştirebiliriz. Artık çok moda olan ve her yerde bulabileceğiniz zihin egzersizleri vardır. Bunlar kağıt oyunları da olabilir. Birden çok kağıtların olduğu bir alanda bütün simgelerden bulunan ikişer çift kağıtları bulmaya çalışmak bir zihin egzersizidir. Kağıtların simgelerin bulunduğu tarafını açıp kapayarak aynı simgelerin bulunduğu kâğıtları bulmaya çalışırken aynı zamanda zihninize de egzersiz yaptırmış oluyor ve zihninizi geliştiriyorsunuz. Hafıza teknikleri arasında yer alan bu egzersiz yaparak hafıza geliştirme yöntemi anaokullarında daha basit oyunlar ile öğrencilere gösterilmektedir. Çocukların zihinsel gelişimlerine destek olmak amacı ile her kurumda bu tarz egzersizler yapılmaktadır.

Ortadoğulular Kurs Merkezleri Batıkent Şube

Batıkent Şube

Batıkent Özel Anadolu Lisesi

← Devamını Oku
Ortadoğulular Kurs Merkezleri Ankara özel öğretim kursu önerisi

Ankara özel öğretim kursu önerisi

Öğrenciler, gelecek için en önemli adım olmakta ve geleceğimizin sağlama alınması için öğrencilerimizin eğitimlerin en iyi seviyeye getirilmesi ger...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0 312 272 20 02

HEMEN FORMU DOLDURUN

Okullar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.