HEMEN BAŞVUR Ankara Dershanesi | Ortadoğulular Kurs Merkezleri

Ankara Dershanesi

Ortadoğulular Kurs Merkezleri Ankara Dershanesi


Ankara Dershanesi

DERSHANE

Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere kurulmuş olan Ankara dershane, yıllardır Ankara Kızılay’da eğitim öğretim hizmeti vermeye devam etmektedir. Ankara dershane kurulduğu günden bu yana deneyimli öğretmen kadrosu, güler yüzlü personeli, uzman yönetim kadrosu, kurum bünyesinde çalışan psikolog, rehber öğretmenler ve eğitim koçları ile üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin yanında olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

Ankara dershanesi öğrencilerin başarı düzeyleri yaptığı sınavlarda ölçerek öğrencilerin eksikleri belirledikten sonra uzmanlar ile öğrenciye en uygun yol haritasını çizer. Ankara dershanesi bir eğitim öğretim yılı boyunca her an öğrenci ve öğrenci velileri ile iletişim halinde olarak öğrencinin başarısını artırarak tüm çalışmaları yapar. Ankara dershanesi sadece sınava hazırlanan bir öğrencinin de üniversite hayatı boyunca öğrenciyi desteklemeye devam eder.

Ankara dershanesi sınava hazırlanan bir öğrenciyesınav hazırlık derslerinin yanında, hızlı okuma, hafıza teknikleri, denemeler, testler, hazırlık kitapları, psikolojik destek, etüt, anlaşılmayan konuların tekrarı, veli bilgilendirme seminerlerleri, öğrenci bilgilendirme seminerleri, üniversiteler hakkında bilgilendirme, meslekler hakkında bilgilendirme gibi konularda öğrenciye ve veliye destek vermektedir.

Ankara dershanesi son yapılan değişiklik ile eğitim öğretim faaliyetlerine Ankara dershanesi olarak değil Ankara temel lise, Ankara özel öğretim kursu ve Ankara matematik kursu olarak devam etmektedir.

 

 

BUTİK DERSHANE NEDİR?

Butik dershane diğer dershanelere göre daha az öğrenci kaydı olan, sınıflardaki öğrenci sayısının diğer dershanelere göre daha az olduğu dershane çeşitidir. Butik dershane de öğrenci sayıları daha az olduğu için öğrenciyle ilgi alaka daha fazladır. Ortalama 8 kişilik sınıflardan oluşan butik dershaneler Ankara’nın birçok semtinde faaliyet göstermektedir.

Biz Ankara dershanesi olarak veli ve öğrencilerden gelen talep üzerine ikinci şubemizde 7 yıldır butik dershane olarak eğitim yapmaktayız. Dolayısıyla şu an eğitim kurumlarımız içinde hem normal dershane hem de butik dershane kısımları mevcuttur.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Daha önce belirttiğimiz gibi Ankara dershanesi olarak ikinci şubemizi açarak butik dershane faaliyetine başlamıştık. Butik dershanenin ne anlama geldiğini kısaca açıklamıştık. Şimdi normal dershane ile butik dershane arasındaki farklardan kısaca bahsedelim.

 

                                                         Dershane                                                        Butik dershane

Sınıf sayıları :                                 16-24 kişi                                                           8-12 kişi

Genel öğrenci sayısı :                  300-1500 öğrenci                                             80-200 öğrenci

Haftalık ders saatleri :                 12-16 saat                                                         18-32 saat

Bina yapıları :                                büyük binalar                                                   daha küçük binalar

 

Butik dershaneler belirtiğimiz üzere az sayıda öğrenci ile küçük gruplarla eğitim öğretim yapmakta oldukları için öğrencilerin başarıları daha fazla olmaktadır.

Biz Ankara dershane ve Ankara butik dershane olarak tüm öğrencilerimizi özel görüp her öğrencinin ihtiyaçlarına göre eğitim öğretim planlaması yaparak öğrencinin başarılı olması için gereken her uygulamayı yapmayı yapmayı kendimize ilke edinmiş bulunmaktayız.

Yukarıda belirttiğimiz üzere butik dershaneler Ankara’nın ilçe ve semtlerindeki dershanecilik hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bildiğiniz gibi Ankara Türkiye’nin bölge olduğu içinde dershane sayısı bakımındanda en çok dershane bulunan ikinci il Ankara’dır. Ankara 8 metropol ilçe ve diğer ilçelerden oluşmaktadır. Şimdi bu ilçeleri bir hatırlayalım. ÇankayaKeçiörenMamakAltındağEtimesgutSincanYenimahalle ve GölbaşıAnkara’nın sekiz metropol ilçesidir. Pursaklar da bu listeye dahil edilebilir. Bu dokuz ilçenin dışında kalan ilçeler Ankara merkeze uzak olan BeypazarıAyaşKoçhisar gibi ilçelerdir. Merkez dışında kalan ilçelee daha sonra değineceğiz.

Şimdi ise 9 metropol ile ilgili kısaca değerlendirme yapacağız.

  1. Çankaya’daki dershaneler: Çankaya Ankara’nın en büyük ilçesi olması nedeniyle ve merkez sayılan kızılay semtininde bu ilçe sınırları içinde olmasından dolayı en çok dershane Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Çankaya dershanelerinden bazıları 40-50 yıllık bir geçmişe sahiptir. Özellikle kızılay’da çok fazla dershane yer almaktadır. Kızılay dershaneleri Ankara’nın en eski dershaneleri olarak bilinir. Hatta Kızılay dershanelerinin sayısı neredeyse Ankara dershanelerinin sayısının yarısını oluşturmaktadır. Bunun için Kızılay dershane başlığını ayrı açmak gerektiğini düşünüyoruz ve şimdi Ankara ili Çankaya ilçesi Kızılay semtindeki dershane, butik dershane, vb. kavramlarını incelemeye başlıyoruz.

 

a.1) Kızılay dershane : Yukarıda belirttiğimiz üzere Ankara’nın merkezi sayılan Kızılay’da çok fazla sayıda dershane bulunmaktadır. Kızılay dershanelerini aşağıdaki gibi ana başlıklara ayırabiliriz.

1- Üniversite Hazırlık Dershaneleri

2-Kpss dershaneleri

3-Liseye hazırlık dershaneleri

4-Yabancı dil dershaneleri

5-Meslek edinme dershaneleri

 

Yukarıda söylediğimiz gibi Kızılay Ankara’nın merkezi olduğundan dolayı çok fazla dershanenin yer aldığını görmekteyiz. Bilmeyenler için söyleyecek olursak Kızılay genellikle çok katlı binaların olduğu bir semttir. Burada bulunan dershanelerin bazıları tüm binayı kapsar. Bazı dershaneler binanın birkaç katında eğitim öğretim hizmeti vermektedir. Kızılay derhaneleri incelediğimizde her türlü öğrenci profilini içinde barındırdığını görmekteyiz. Bunun sebebi ise kızılayın merkezi olmasıdır. Ankara genel olarak daire şeklinde düşünüldüğünde merkez noktasınıda kızılay oluşturmaktadır. Kızılay merkez olduğu için toplu ulaşım araçlarının en çok geçtiği yer haline gelmiştir. Dikimevi, aşti metro hattı Kızılaydan geçer. Kızılay batıkent hattıda kızılaydan başlar. Kızılay ümitköy, kızılay sincan hatlarının başlangıcıda kızılayda yer almaktadır. dolayısıyla yer altı ulaşımın kızılaydan geçtiğini görmekteyiz. Toplutaşımanın diğer ayağı olan %90 olan keçiören-çankaya hattı, yenimahalle-çankaya, yenimahalle-mamak hatlarının çoğunluğu gölbaşı, ulus hatlarının hepsi ve daha birçok otobüs geçer. Güven parkta bulunan dolmuş duraklarında yer alan toplu taşıma araçları Ankara’nın birçok ilçesine ve semtine gider. Bundan ötürü kızılay günde ortalama bir milyon kişinin çalıştığı ve geçtiği semttir. Çok farklı insanın yer aldığı kızılayda bu sebeple öğrenci profilide farklı olur. Kızılay dershanelerinde bu bakımdan farklılık gösterir. Kızılay dershanelerinin bazıları tek katlı olup 50-100 arası öğrenciye hizmet ederken bazı dershaneler kocaman binalarda 1000-2000 arası öğrenciyi için barındırır. Durum böyle olunca kızılay dershaneleri her öğrenciye uygun çeşitlilik gösterir. Öğrenci sayısı bakımından kızılay dershanelerinde eğitim öğretim gören öğrenci sayısı Ankara’daki dershanelerin tamamının %50 den fazladır.

 

  1. Yenimahalle dershaneleri: Çankaya Dershanelerini inceledikten sonra şimdi sizlere yenimahalle dershaneleri hakkında bilgi verelim. Yenimahalle ilçesi nüfus olarak çok yoğun olmasada yüz ölçümü olarak Ankara’nın en büyük ilçelerinden biridir. Ümitköy, çayyolu ve batıkent semtlerini farklı incelenmelidir. Batıkent’den başlarsak bilindiği üzere batıkent geniş ve dağınık bir alana dağınık olduğu için buradaki dershanelerden bağımsız binalardan oluşur. Batıkent dershanelerinin en önemli özelliğide budur. Ümitköy, yaşamkent ve çayyolu Ankara’nın batısında yer aldığı için Ankara’nın en gelişmete olan semtleridir. Genellikle siteler ve villalardan oluşur. Yeni yapılanma bölgesi olan ümitköy, çayyolu, aşamkent semtleri yeni binalardan oluşur ve modern şehirleşme gösterir. Durum böyle olunca ümitköy dershaneleri, yaşamkent dershaneleri, çayyolu dershanelerinin yapılanmasında diğerlerine göre daha modern ve daha şık olmaktadır. Ümitköy dershanesi, çayyolu dershanesi, yaşamkent dershanesi klasik dershanecilik anlayışından uzak butik dershanelerdir. Butik dershane olarak devam ettikleri için bu üç tür dershanenin ücret ve fiyat politikaları diğer Ankara dershanelerine göre daha pahalıdır. Ankara dershanesi ücret politikalarına bir başka yazımızda açıklık getireceğiz. Kısaca özetleyecek olursak ümitköy dershaneleri, çayyolu dershaneler, yaşamkent dershaneleri az sayıda öğrencinin eğitim gördüğü daha çok villa tipi butik dershanelerdir.

ANKARA TEMEL LİSE

Ankara temel lise, dershanelerin kapanmasından sonra Ankara dershanesinin devamı olarak devam eden Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel okul statüsünde olan eğitim kurumudur. Son yıllarda kurulan Ankara temel lisesi , Ankara dershanesinin devamı olduğu için aynı başarıyı göstermeye devam etmektedir. Ankara temel lisesinin veliye ve öğrenciye sunduğu hizmetler ve imkanlar 15 yıllık bir birikimin sonucudur. Ankara dershanesi olarak 12 yılda sağlanan tecrübenin sonucu olarak temel lise faaliyetinde de rüştünü ispatlayan kurum önümüzdeki yıllarda da özel okul olarak faaliyetine devam edecektir. Temel lise bünyesinde faaliyetine devam eden Ankara dershanesi diğer dershanelerden farklı olarak normal dershane faaliyetinin yanı sıra butik dershane olarak da faaliyet göstermektedir. Butik dershane son yıllarda Türkiye de yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle başkent Ankara’da butik dershane epeyce artmıştır.

Ortadoğulular Kurs Merkezleri Ankara Dershane Veli Bilgilendirme

Ankara Dershane Veli Bilgilendirme

Eğitim sürecinde öğrencilerin beraberinde velilerede büyük görevler düşmektedir. Daha küçük yaşlarda hayatlarına şekil verecek olan sınavlara giren...

← Devamını Oku
Ortadoğulular Kurs Merkezleri Butik Dershane Fiyatları

Butik Dershane Fiyatları

Günümüzde sınav sisteminin giderek zor bir hal alması gözden kaçınılmaz bir gerçektir. Bu sebepten dolayı eğitimde destek şart haline gelmiştir. Öğ...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0 312 272 20 02

HEMEN FORMU DOLDURUN

Okullar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.